Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-Tivoli spirallampe”. Overdel af grønlakeret metal med skærm af spiralskåret hvidlakeret metal. Inderskærm af gennemsigtig akryl omviklet rød spiral. Udført 1949 hos Louis Poulsen i et antal på under 120 stk. Diam. 58.
Proveniens: Tivoli, København. Litteratur: “Tænd!”, s. 260–261.
Ridser og mærker. Brugsslitage. Smuds. Oprindelige elektriske motor for skærme drejes rundt mangler. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 19. november 2019
56 bud