2148/889
Bernard Buffet (f. Paris 1928, d. Tourtour 1999)
“Lion” og “Rhinoceros”. Tre små dybe tallerkner af sterlingsølv. Indvendigt i spejl med påtrykte motiver i sort. Tryksign. Bernard Buffet. Stemplet 925/1000, hhv. H25, H92 og H99. Samlet vægt 542 g. H. 2. Diam. 20,2. (3)
Sparsom brugspatina, herunder få overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 30. november 2021
Vurdering
Hammerslag