2148/​889

Bernard Buffet (f. Paris 1928, d. Tourtour 1999)

“Lion” og “Rhinoceros”. Tre små dybe tallerkner af sterlingsølv. Indvendigt i spejl med påtrykte motiver i sort. Tryksign. Bernard Buffet. Stemplet 925/1000, hhv. H25, H92 og H99. Samlet vægt 542 g. H. 2. Diam. 20,2. (3)

Sparsom brugspatina, herunder få overfladeridser og mærker.

Moderne kunst og design, 30. november 2021

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag