1308/​1528

Et par næsten identiske danske empire serveringsspader af sølv, med forgyldte laffe. Mester Pierre Frontin, borgerskab 1788 samt uidentificeret mestermærke. København, 1825, 1831. L. 28 cm. Vægt 255 gr. (2).

I samme danske families eje siden tilvirkningen i begyndelsen af det 19. årh.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Med indgraveringer på hank.

Varia, 21. februar 2013

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK