2448/69
Tre barok snusdåser af henholdsvis bjergkrystal med montering af sølv, oval slebet form L. 6 cm, og agat, skjoldformet L. 5,5 cm samt mosagat, profileret form L. 7,5 cm. Sølvet ustemplet. 18/19. årh. (3)
Aldersrelaterede spor, sølvmontering på dåse med mosagat med graverede initialer.
Vurdering