2441/​34

Valdemar Irminger (f. København 1850, d. Frederiksberg 1938)

Motiv fra Kysthospitalet på Refnæs, Juli 1907. Skoleskibet Georg Stage aflægger sit årlige besøg, som altid er imødeset med længsel af børnene. Den ældre herre til venstre er overlægen. Sign. V. J. 07. Olie på lærred. 74×69.

Litteratur: Nærværende værk er et forstudie til et større værk af Irminger, hvilket indgår i samlingen hos Lolland-Falsters Stiftsmuseum. Forstudiet såvel som originalværket nævnes i H. Chr. Christensens fortegnelse over Valdemar Irmingers malerier (1917) på side 118 som nr. 537 (originalværk) og 538 (Forstudie).

Af nr. 538 fremgår det: “Forarbejde til foregaaende; men uden at Skibet ses. Overlægen med to Damer samt fem Børn på Stranden. Desuden en Hund. V. I. 07. Tilh. Grosserer Sønnich Olsen.”

Retoucheringer.

I Aarhus
Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?