“S/S Marie”. Halvskibs værftmodel af delvist bemalet træ i montre af mahogni. Ca. 1910. H. 45. B. 156. D. 22.
Skibet blev leveret i 1910 fra Antwerp Engineering Co. med motor fra North Eastern Engineering Co, Sunderland til rederiet J. Lauritzen i Esbjerg.
Proveniens: Caltex Olie, tidligere Lauritzens kulforretning, Esbjerg.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage.
Varia, 22. november 2018