Wilhelm Marstrand (f. København 1810, d. sst. 1873)
Parti fra Venedig med en fornem kvinde, der hjælpes ned i en gondol. Usigneret. Pen og bly på papir monteret på papir. Bladstørrelse 26×19.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 391, 1979 nr. 79.
Papiret er gulnet. Nogle misfarvninger. Undersøgt i ramme.
Kunst på papir, 3. august 2020