A. R. Penck (f. Dresden 1939, d. Zürich 2017)
“Troll”, 1998. Sign. AR. Penck; sign. og dateret på bagsiden. Akryl på lærred. 60×50.
Proveniens: Galerie Edition Copenhagen, København. Erhvervet hér af nuværende ejer.
Malerier og skulpturer, 6. juni 2017