Samling sølv og sterlingsølv bestående af saltkar, peberbøsse, tandstikholder, sennepskrukke med indsats af klart glas samt større og mindre serveringsske, flødeske, serveringspade prydet med cabochonslebet ametyst, to frugtknive samt teske. Mestre A. Michelsen, Henrik Ludvig Schmidt, København, 1830 m.fl. Danmark samt England, 19.-20. årh. Vægt ekskl. dele med stål samt glasindsats ca. 373 gr. H. 2,5–5,5. L. 12,5–28,2. (11)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Peberbøsse med emaljeafslag. Sennepskrukke med minimal bule på låg. Teske og serveringsskeer graverede. Ametyst bevæger sig lidt i fatningen.
Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019