865/​3

Dankvart Dreyer (f. Assens 1816, d. Barløse 1852)

“Udsigt over et skovparti, i forgrunden til højre taget af et hus”. 1840ernes slutning. Usigneret. Olie på lærred monteret på malepap. 15×27,5.

Leo Swanes fortegnelse over Dankvart Dreyers malerier nr. 95.

Suzanne Ludvigsens fortegnelse over Dankvart Dreyers malerier nr. 254, afb. bind 2 s. 103.

Udstillet: Kunstforeningen, “Udstilling af Dankwart Dreyers Arbejder”, 1912 nr. 56.

Fyns Stiftsmuseum Odense, “Mindeudstilling for Dankvart Dreyer 1816–1852”, 1952 nr. 44.

“Naturfortrolighed. Dankvart Dreyer 1816–1852”, 2006–2007 nr. 69.

Proveniens: Maleren Frans Schwartz' samling, dennes dødsboauktion på Charlottenborg 22. oktober 1917 nr. 1 (“Udsigt over Skovparti ved Efteraar under skyet Luft”). Grosserer Georg Bendix' samling, dennes auktion Winkel & Magnussen 338, 1947 nr. 15 (“Landskab med skovklædte Bakker. Efteraar”). Museumsdirektør Jørgen Rubows samling (1952), dennes auktion Bruun Rasmussen 541, 1990 nr. 187

Malerier & tegninger, 31. maj 2016

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

60.000 DKK