1846/7002
Dan Guéré maske af udskåret sortpatineret træ med rødt og hvidt pigment, påsat tænder af kobberplade, overskæg af pels, gammelt spejlglas samt talrige søm. Elfenbenskysten. H. ca 24 cm.
Proveniens: Ex Lau Sundes privatsamling (se foto), ex dansk privatsamling.
Tribal art, 15. november 2018
Vurdering
Hammerslag