1846/​7002

Dan Guéré maske af udskåret sortpatineret træ med rødt og hvidt pigment, påsat tænder af kobberplade, overskæg af pels, gammelt spejlglas samt talrige søm. Elfenbenskysten. H. ca 24 cm.

Proveniens: Ex Lau Sundes privatsamling (se foto), ex dansk privatsamling.

Tribal art, 15. november 2018

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

4.000 DKK