Ernst Meyer (f. Altona 1797, d. Rom 1861)
“Neapolitansk Fisker”. Usigneret. Betegnet E. Mejer på etiket på blændrammen. Olie og bly på papir monteret på lærred. 27,5×34.
Proveniens: Frans Schwartz's dødsboauktion, 1917, nr. 17. Bruun Rasmussen auktion 2209, 2022 no. 7.
Enkelte mindre retoucheringer samt enkelte minimale afskalninger. Let overfalderensning anbefales.
Ældre malerier, møbler og varia, 16. september 2024