2022/128
C. Funch, 19. årh.
Portræt af mørkhåret kvinde med blondekyse og rødt sjal. Sign. C. Funch, pinx 1830. Olie på lærred. 33×26,5.
Behov for let overfladerensning. Talrige krakeleringer. Mærker efter blændrammen.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. maj 2020
Vurdering
Hammerslag