Patrick Nordström (f. Höganäs 1870, d. København 1929)
Vase af stentøj dekoreret med grøn glasur med okkerbrune og grå elememter. Sign. monogram, Isle 1927. Unik. H. 26,8.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Øverste kant slebet ned og monteret med bronzeomkransning. Nederste kant også delvist slebet ned.
Moderne kunst og design, 29. september 2020
14 bud