1924/1609
Bakke, flødekande og ske af sterlingsølv samt Empire kandisskål og kande af sølv. Mestre Wilhelm Binder samt Henrich Schiellerup, Ålborg m.fl. Danmark, Tyskland og Irland 19.-20. årh. Vægt ca. 917 gr. H. 9,3–17,3. L. 15–30. (5)
Litteratur: Chr. A. Bøje: Danske guld og sølv smedemærker nr. 5323, svarende til Henrich Sciellerup, fejlagtigt angivet som Henning Jacob Smith.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Bakke med mindre buler.
Varia, 13. juni 2019
Vurdering
Hammerslag