2004/785
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-3,5/2”. Bordlampe med stamme af bruneret messing, fod af ducolakeret metal. Fatningshus, toplåg og afbryderhus med trykknap af brun bakelit. Skærme af gullakeret zink. Udført hos Louis Poulsen.
Alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Afskalning af maling. Mindre buler på underskærm. Skrue på top løs. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020
Vurdering
Hammerslag
23 bud