1822/623
Mogens Koch (f. Frederiksberg 1898, d. København 1992)
“MK-16”. Foldestol med stel af palisander, sæde, ryg og armlæn udspændt med sort skind, beslag af messing. Formgivet 1932. Udført og mærket med messingplakette hos Interna.
Litteratur: Grete Jalk [red.], “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bd. 2, s. 55.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Skind med foldemærker.
Moderne kunst og design, 29. maj 2018
Vurdering
Hammerslag