1822/​623

Mogens Koch (f. Frederiksberg 1898, d. København 1992)

“MK-16”. Foldestol med stel af palisander, sæde, ryg og armlæn udspændt med sort skind, beslag af messing. Formgivet 1932. Udført og mærket med messingplakette hos Interna.

Litteratur: Grete Jalk [red.], “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bd. 2, s. 55.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Skind med foldemærker.

Moderne kunst og design, 29. maj 2018

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

4.400 DKK

(Autobud) 4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK