895/​88

David Monies (f. København 1812, d. Frederiksberg 1894)

To søstre giver hunden en godbid. Antagelig kunstnerens døtre. Usigneret. Olie på lærred. 160×155.

På Charlottenborg udstilledes i 1865 som nr. 103 en portrætgruppe af kunstnerens døtre, sandsynligvis nærværende maleri.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier, 9. juni 2020

Vur­dering

40.000–50.000 kr.

Hammerslag

36.000 kr.