Giovanni Battista Piranesi, 18.-19. årh.
Luigi Rossini, 18.-19. årh.
“Veduta della Porzione di Nave di Travertini”. Tryksign. Piranesi. Kobberstik. Pladestørrelse 40×60,5.
“Veduta dell' Isola Tiberina”. Tryksign. Rossini. Kobberstik. Pladestørrelse 33×46,5. (2).
Kobberstikket af Piranesi viser et udsnit af kobberstikket af Rossini.
Fugtskjolder. Papiret er gulnet. En med trykfold.
Ældre malerier og møbler, 6. april 2015
21 bud