2110/793
Mathieu Matégot, stil
Justérbar bordlampe af messing. Fod delvist af rødlakeret træ. Perforeret skærm af rødlakeret metal. H. 38. Ca. 1950'erne.
Almindelig brugsslitage, herunder ridser og mærker. Lakafskalning. Samling ved fod skal strammes op.
Moderne kunst og design, 9. marts 2021
Vurdering
Hammerslag