891/​1530

Sigurjon Olafsson (f. Eyrarbakki, Island 1908, d. Island 1982)

“Undervejs til min elskede” eller “Lillebæltsbroen (Litlabeltisbrúin)”, formgivet 1955, senere støbning. Usign. Støbt i ét eksemplar i bronze og fire i polyester, hvoraf dette eksemplar er nr. 2/4. Polyester. 43×50×18.

Litteratur: Billedhugger Sigurjón Ólafsson (1908–1982) Oeuvre Katalog, nr. LSÓ 212. Udstillet: "Masters of the Third Dimension – From the History of the twentieth century“, Akureyri Art Museum & Sigurjón Ólafsson Museum, Island, 2003, i samarbejde med SMB Nationalgalerie Staatliche Museen zu Berlin. Geng. i kataloget s. 54. Proveniens: Privatsamling, Island.

Skulpturen modellerede Sigurjon Ólafsson i gips 1955, under trange kår, i en lille kvistlejlighed på Nørrebro, hvor han boede midlertidigt med Birgitta Spur og deres to børn. Arbejdsværelset var kun et par kvadratmeter og måske netop derfor udtænkte han en kæmpeskulptur, som han forestillede sig placeret over en gade, hvor trafikken skulle afvikles mellem støttepillerne under skulpturens sokkel. Den dragelignende skulptur med vinger har surrealistiske elementer, ikke mindst den skeletagtige brokonstruktion. Værkets titel “Undervejs til min elskede” tog kunstneren fra Martin Larsens oversættelse af en bog af den islandske forfatter Þórbergur Þórðarson, der udkom 1955 på Schønbergs Forlag. Til en engelsk udgave af samme tekst, udgivet 1967, skrev den islandske digter og litterat Kristján Karlsson (1922–1974) følgende introduktion: “In Search of My Beloved presents Thordarson‘s major image, The Unattainable Woman, who is aside from the personality of the author, the central figure in his reminiscences”.

Malerier og skulpturer, 4. december 2019

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag