2426/566
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Ægget”. Hvilestol med returdrej og vippebeslag, stjernefod af aluminium. Sæde, sider og ryg betrukket med sort skind. Model 3316. Formgivet 1958. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 2006.
Stemplet nr. 5247740ABRZ.
Dette emne handles i fuldmoms
Stand
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Auktion
Moderne kunst og design, 25. juni 2024
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
4 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|