C. F. Aagaard (f. Odense 1833, d. København 1895)
Fire muser. Skitser til de ni muser, loftsmalerier omkring lysekronen i det Kgl. Teater. Sign. C. F. A. Vandfarve på papir, fire akvareller i en ramme. Diam. hver 15,5.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 673, 2000 nr. 222.
Let gulnede. Monteret på papir. Undersøgt i ramme.
Kunst på papir, 9. august 2021