2250/7588
Mogens Balle (f. København 1921, d. Asmindrup 1988)
“Legende”. Sign. MB. Olie på lærred. 46×38.
Udstillet: Galerie Birch 1956, nr. 23.
Litteratur: Henning Smidth nr. 1955–017.
Litteratur: Virtus Schade: “Mogens Balle”. Afbildet s. 24.
CoBrA, 13. december 2022
Vurdering
Hammerslag