1951/​768

Ialiensk design

Fire kombinerede vægrelieffer/knager af lertøj modelleret med heste og ryttere i relief. Dekoreret med grøn glasur med brunsorte elementer, ét med orangerøde elementer, ét med hvide elementer. Udført og sign. hos San Polo, Made in Italy, 4620.3, 4620.5 og 4620.1. Ca. 20×20. (4)

Proveniens: Hans J. Wegner, fra hans private hjem.

Nogle små afslag.

Moderne kunst og design, 17. december 2019

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.050 DKK

1.050 DKK
1.000 DKK