912/​185

Carl Balsgaard (f. København 1812, d. sst. 1893)

“Københavnsk gadescene. Vinter.” En ung dreng giver almisse til en fattig grædende pige. 1840'erne. Usigneret. Olie på lærred. 68×58.

Proveniens: Generalkonsul Johan Hansens samling nr. 24 (1917).

Carl Balsgaard blev uddannet på Kunstakademiet og var privatelev af C. W. Eckersberg (1783–1853). Kunstnerisk udviklede han sig dog i en anden retning end den, man forbinder med Eckersbergs skole. Han specialiserede sig i frugtstykker og stilleben, og fra 1842 kastede han sig også over porcelænsmaleriet. Balsgaard udførte dog også flere figurmalerier, og som det fremgår af Charlottenborgs udstillingskataloger udstillede han en række genrebilleder i 1840’erne. Han fik senere hverv som konservator ved Christian IX’s (1818–1906) private malerisamling og var lærer for dronning Louise (1817–1898) i 1864.

Står omme bagved på de store hylder ved trådporten ud til eftersynet på 1. sal.

Malerier og tegninger, 6. marts 2023

Vur­dering

100.000–150.000 DKK

Hammerslag