Foto endnu ikke klar
883/​382

Margretebæger af hvidt porcelæn, prydet med horizontale monteringer af forgyldt sterlingsølv, rigt graveret med blomster, bladværk og kanneleringer samt frithængende kæde med skiftevis kvaster og otte kronede plaketter, gennembrudt med royale monogrammer for prins Gustav, kejserinde Dagmar, Frederik 8. og dronning Lovisa, Christian X og dronning Alexandrine, Haakon 7. og dronning Maud, prins Harald og prinsesse Helena, prins Carl og prinsesse Ingeborg og prinsesse Thyra. Royal Copenhagen og A. Michelsen, København 1910. H. 11,5 cm.

Proveniens: Frederik VIII og Dronning Lovisa af Danmark; sønnen Christian X af Danmark; sønnen Arveprins Knud af Danmark; datteren H.H. Prinsesse Elisabeth til Danmark (1935–2018).

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt varia@bruun-rasmussen.dk

Møbler, varia og tæpper, 28. november 2018

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

38.000 DKK