865/313
Russisk empire lysekrone af forgyldt bronze, top med gennembrudte palmetter, fra hvilken tre kæder med gennembrudt med prismer, ni svingne lysarme støbt med svaner, bundskål og kugle af slebet glas. 19. årh.s begyndelse. H. 98. Diam. 52.
Russisk + varia & møbler, 2. juni 2016
Vurdering
Hammerslag