865/​313

Russisk empire lysekrone af forgyldt bronze, top med gennembrudte palmetter, fra hvilken tre kæder med gennembrudt med prismer, ni svingne lysarme støbt med svaner, bundskål og kugle af slebet glas. 19. årh.s begyndelse. H. 98. Diam. 52.

Russisk + varia & møbler, 2. juni 2016

Vur­dering

25.000 DKK

Hammerslag

22.000 DKK