2433/791
Gunnar Nylund, m.fl. (f. Paris 1904, d. 1997)
Tre vaser af stentøj dekoreret med hhv. beige og blå glasur, mørk grønsort glasur med blå elementer, samt grågrøn og lysegrå glasur. Mærket hos hhv. Rörstrand, Sverige og ubekendt engelsk producent. Høj vase sign. monogram for Gunnar Nylund. Udført og mærket hos Rörstrand. H. 13,8–23. (3)
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Rörstrand-vase med brædningsrevne i bund. Nylund-vase med kalkrester indvendigt.
Vurdering
Hammerslag
327644 |