Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
“Kupé”. To-personers sofa med ben af mahogni, sider, ryg samt løse hynder betrukket med patineret lyst brunt skind. Model 2192. Designet 1971. Udført hos Fredericia Stolefabrik. L. 154.
Højrygget og elegant lædersofa designet i 1971. Børge Mogensen ønskede at tegne en sofa til de stille øjeblikke foran ilden i pejsen. Han hentede inspiration til den markante form i den britiske “hall porter's chair” - en klassisk øreklapstolstype, der netop var skabt til at gribe varmen fra de åbne ildsteder i tidligere tiders vinterkolde boliger. På dansk er den populære betegnelse for modellen “kupésofaen”, fordi den omslutter de siddende på samme vis som de komfortable sæder i en førsteklasseskupé. Sofaen fås i en to- og en trepersonersudgave samt en dobbelt topersoners med plads til fire. Reference Fredericia Furniture.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Patineret skind med ridser og mærker. Den ene sædehynde med hul.
Moderne kunst og design, 22. august 2017