2131/340
Russisk ikon med fremstilling af Gudsmoderens fødselskirke. Tempera på træpanel med dobbelt forsænket billedflade/“kovcheg”. 18/19. årh. 31,3×26,5.
Mindre krakeleringer samt afskalninger. Ridser og mærker. Afslag på kanter.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. august 2021
Vurdering
Hammerslag
13 bud