2439/558
Evald Nielsen (f. Stubbekøbing 1879, d. Frederiksberg 1958)
Sukkerstrøbøsse af sølv, øverste del gennembrudt og smedet med stiliseret bladværk i relief. Udført og stemplet hos Evald Nielsen anno 1943. Vægt 247 g. H. 15,5.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Fremstår med enkelte meget minimale buler.
Moderne kunst og design, 24. september 2024
Vurdering
Hammerslag
21 bud