2437/901
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“CH 30”. En stol med stel af bøg, kopstykke og sæde af lamineret teak med synlige samlinger. Formgivet 1954. Udført hos Carl Hansen & Søn.
Litteratur: Dansk Kunsthåndværk, nr. 7–8, 1954, på annoncesider.
Mobilia nr. 6, juni 1955, på annoncesider.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Skjolder. Løse samlinger. Pletter fra hvid maling.
Moderne kunst og design, 10. september 2024
Vurdering
Hammerslag