1946/676
Stor kugleformet vase af stentøj dekoreret med turkisgrøn glasur med blå elementer. Udført og stemplet hos Saxbo. 85, II. Udført 1931–1937. H. 21. Diam. 20.
Nogle overfladeridser og mærker samt krakeleringer i glasur. Fodrandens yderside med nogle afslag i glasuren. Vasen vipper en smule når placeret på plant underlag.
Moderne kunst og design, 12. november 2019
Vurdering
Hammerslag
38 bud