1946/​676
Saxbo: Stor kugleformet vase af stentøj dekoreret med turkisgrøn glasur med blå elementer. H. 21.

Description

Stor kugleformet vase af stentøj dekoreret med turkisgrøn glasur med blå elementer. Udført og stemplet hos Saxbo. 85, II. Udført 1931–1937. H. 21. Diam. 20.

Condition

Nogle overfladeridser og mærker samt krakeleringer i glasur. Fodrandens yderside med nogle afslag i glasuren. Vasen vipper en smule når placeret på plant underlag.

Auction

Modern art and design, 12 November 2019

Category

Modern decorative art

Artist

Saxbo

Estimate

2,000–3,000 kr.

Sold

Price realised

6,000 kr.

38 bids

When Bidder Bid
(Auto bid) 6,000 kr.
5,500 kr.
(Auto bid) 5,000 kr.
4,800 kr.
(Auto bid) 4,600 kr.
4,400 kr.
4,200 kr.
(Auto bid) 4,000 kr.
4,000 kr.
(Auto bid) 3,800 kr.
3,600 kr.
3,400 kr.
3,200 kr.
3,000 kr.
2,900 kr.
2,800 kr.
2,700 kr.
2,600 kr.
(Auto bid) 2,500 kr.
2,500 kr.
2,400 kr.
(Auto bid) 2,300 kr.
2,200 kr.
1,700 kr.
1,650 kr.
1,600 kr.
1,550 kr.
1,500 kr.
1,450 kr.
1,400 kr.
1,350 kr.
1,300 kr.
1,250 kr.
1,200 kr.
1,150 kr.
1,100 kr.
1,050 kr.
1,000 kr.