Hollandsk barokform skrin, rektangulært, fineret med skildpaddeskjold, prydet med beslag af delvis forgyldt sølvblik i form af medaljoner drevne med bladværk. 19. årh. H. 15 cm L. 28 cm B. 20 cm.
Proveniens: Hidrørende fra godset Valbygaard.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte gennemgående revner i skildpaddeskjold-siderne.
Ældre malerier, møbler og varia, 26. oktober 2020
27 bud