1947/​235
To damelommeure af hhv. 14 og 18 kt. guld. Samt dobbeltkapslet lommeur af forgyldt metal. 19.-20. årh. Diam. 29–35 mm. (3)

Be­skriv­el­se

To damelommeure af hhv. 14 og 18 kt. guld. Samt dobbeltkapslet lommeur af forgyldt metal. 19.-20. årh. Samlet vægt for de to guldure ca. 42 g. Diam. 29–35 mm. (3)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser, mærker og mindre buler. Et med manglende glas. Det dobbeltkapslede ur fungerer ikke. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. november 2019

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

2.000 kr.

Hammerslag

1.950 kr.

21 bud

1.950 kr.
1.900 kr.
1.850 kr.
(Autobud) 1.800 kr.
1.800 kr.
(Autobud) 1.750 kr.
1.700 kr.
(Autobud) 1.650 kr.
1.600 kr.
(Autobud) 1.550 kr.
1.500 kr.
(Autobud) 1.450 kr.
1.400 kr.
(Autobud) 1.350 kr.
1.300 kr.
(Autobud) 1.250 kr.
1.200 kr.
(Autobud) 1.150 kr.
1.100 kr.
1.050 kr.
1.000 kr.