1947/235
To damelommeure af hhv. 14 og 18 kt. guld. Samt dobbeltkapslet lommeur af forgyldt metal. 19.-20. årh. Samlet vægt for de to guldure ca. 42 g. Diam. 29–35 mm. (3)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser, mærker og mindre buler. Et med manglende glas. Det dobbeltkapslede ur fungerer ikke. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. november 2019
Vurdering
Hammerslag
21 bud