1432/1616
Fransk kaminur af forgyldt bronze, urhus prydet med blomsterpige, skive af hvid emalje. Paris, 19. årh.s slutning. H. 36. B. 27. D. 11.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Hak på urskiven. Pendul og optræksnøgle medfølger. Klokken mangler.
Varia, 7. august 2014
Vurdering
Hammerslag