865/​199

Seksfløjet kinesisk skærm af hardwood med paneler af hjortetak og hvalros med motiver fra legenden “Den røde stues drøm”, rammen dekorerede med gennembrudte ornamenter af farvet hjortetak. 19. årh.s slutning. Hvert panel H. 200 cm. B. 46 cm.

Proveniens: Ingeniør Johannes Holmberg født i 1877 på Vennerslund, Falster. Direktør for Tientsin vandværk 1903–30, projekterede og anlagde vandværket i Peking 1908–10. Kongelig dansk konsul i Tientsin 1920–26. Konsul attacheret det danske gesandtskab i Peking 1931–36. Medlem af den kinesiske regeringskommission til forebyggelse og afhjælpning af oversvømmelserne i 1917.

Auktion: Winkel & Magnussen, auktion 349, kat. nr. 1165, 1948 under titlen 'Tidligere konsul i Tientsin Johannes Holmbergs efterladte kinesiske samling'.

Budgivning på dette katalognummer kræver forudgående registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, fremvisning af billedlegitimation samt indbetaling af depositum på 50.000 DKK på forlangende. Registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, billedlegitimation og depositum skal være Bruun Rasmussen Kunstauktioner i hænde senest fredag den 27. maj.

Orientalsk auktion, 1. juni 2016

Vur­dering

80.000–100.000 DKK

Hammerslag

1.200.000 DKK