911/​217

Martin Luther (f. Eisleben 1483, d. sst. 1546)

Biblia, Das ist: Die gantze Heilige Schrift Alten und Neuen Testaments [...]. Nürnberg 1692. Stor folio. Kobberstukket frontispice og titelblad trykt i rød og sort. Gennemillustreret med både helside- og dobbeltsidet kobberstukne plancher. Forreste blade repareret. Marginale fugtpletter på nogle blade. Indbundet i samt. helbind af kalv over træpermer, med forgyldte dekorationer og messinghjørner, et spænde defekt. Helt guldsnit med cisellering.

Proveniens: Valdemars Slot, Tåsinge.

Bøger fra Valdemars Slot, 30. november 2022

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

22.000 DKK