2432/581
“GE 290/2”. Et par lænestole med stel af massiv teak. Løse epedahynder i sæde og ryg betrukket med brunt nistret uld. Designet 1961–62. Udført og mærket hos Getama, Gedsted. (2)
Presenteret på Fabrikantforeningens Møbelmesse i Fredericia d. 17.-20. maj 1962. Litteratur: Mobilia no. 82–83, 1962.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Nogle stødmærker.
Moderne kunst og design, 6. august 2024
Vurdering
Hammerslag
12 bud