Fedor Petrov (, Moskva 1750-1768)
Russisk barok bæger af forgyldt sølv, drevet og punslet med stiliseret bladværk, hvorimellem tre kartoucher med dyrescenerier. Fedor Petrov, guardenstemplet AT, Moskva bymærke med utydelig datering. Vægt ca. 68 g. H. 8. Diam. 6,3.
Proveniens: Den danske gesandt og generalkonsul Hans Poul Hoffmeyer (f. Kauslunde 1893, d. Hamborg 1962). Herefter dennes efterkommere til idag.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: russian@bruun-rasmussen.dk
Russisk kunst, 7. december 2020