2412/952
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-3½/2½”. Standerlampe af forkromet stål med skærme af opalglas. Udført og mærket hos Louis Poulsen. H. 130.
Let brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Manglende underskærm. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 19. marts 2024
Vurdering
Hammerslag