“Musselmalet” service af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Royal Copenhagen. (17)
Bestående af: Cigaretbæger, 1015; cigaretbæger, 2183; skrivesæt, 127; skål, 141; sukkerskål, 1112; fad, 666; tedåse, 261; frugtskål, 1057; skål, 1023; cigarskål, 1001; lille flødekande, 1032; lille sukkerskål, 1043; lille fad, 613; og fire dele med metalmontering bestående af Opsats, sukkerskål, flødekande og kaffekande.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Opsats med sølvmontering med to hårrevner, følgende med mindre hak: lille sukkerskål, 1043; lille fad, 613; lille flødekande, 1032; cigarholder, 1001. NB. Tilføjet 30/10: skrivesæt mangler låg.
Varia, 11. december 2014
12 bud