2026/​6018

Peder Bundgaard (b. 1945)

Peder Bundgaard. Portræt af Dan Turèll med papegøje. Litografi, delvist håndkoloreret. Usign. Indrammet. Lyserød baggrund. Bladstørrelse: 30,5×24,5. Indrammet. + Jacob Ludvigsen (red.): Onkel Danny fortæller. Greatest Hits. Kbh 1995. 1. udg. Eksemplaret har været udstillet på Nationalmuseet i 2012. Vedlagt korrespondance vedr. dette. samt vedr. selve tilblivelsen af publikationen.

Vedlagt 2 orig. skitseforlæg til ølbrik (Dan Turèll Prisen). Pastel på papir. Usign. 22×11. (4)

Carlsberg fremstillede en særlig ølbrik til brug ved overrækkelsen af Dan Turèll-prisen, der første gang blev uddelt i 2012. Motivet er tegnet af Lotus Turèll og rendyrket af Peder Bundgaard.

Litteratur: Ludvigsen: Hobit i Habit, s. 397).

Proveniens: Journalist og reklamemand Jacob Ludvigsen (1947–2017).

This lot is subject to Artist's Royalty.
Auction

Jacob Ludvigsen's Turèll Collection, 23 June 2020

Category
Estimate

2,000 DKK

Sold

Price realised

1,350 DKK

9 bids

When Bidder Bid
(Auto bid) 1,350 DKK
1,300 DKK
1,250 DKK
(Auto bid) 1,200 DKK
1,200 DKK
1,150 DKK
1,100 DKK
1,050 DKK
1,000 DKK