Peder Bundgaard (b. 1945)
Peder Bundgaard. Portræt af Dan Turèll med papegøje. Litografi, delvist håndkoloreret. Usign. Indrammet. Lyserød baggrund. Bladstørrelse: 30,5×24,5. Indrammet. + Jacob Ludvigsen (red.): Onkel Danny fortæller. Greatest Hits. Kbh 1995. 1. udg. Eksemplaret har været udstillet på Nationalmuseet i 2012. Vedlagt korrespondance vedr. dette. samt vedr. selve tilblivelsen af publikationen.
Vedlagt 2 orig. skitseforlæg til ølbrik (Dan Turèll Prisen). Pastel på papir. Usign. 22×11. (4)
Carlsberg fremstillede en særlig ølbrik til brug ved overrækkelsen af Dan Turèll-prisen, der første gang blev uddelt i 2012. Motivet er tegnet af Lotus Turèll og rendyrket af Peder Bundgaard.
Litteratur: Ludvigsen: Hobit i Habit, s. 397).
Proveniens: Journalist og reklamemand Jacob Ludvigsen (1947–2017).
Jacob Ludvigsen's Turèll Collection, 23 June 2020
9 bids
When | Bidder | Bid |
(Auto bid) | ||
(Auto bid) | ||