2447/1132
Opal- og diamantring af platin og 8 kt. hvidguld prydet med cabochonslebet opal omkranset af talrige old-cut og brillantslebne diamanter. Vægt ca. 5 g. Str. 57.
Test viser 13 kt. hvidguld.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Opal fremstår med mindre ridser og er lidt mat. Opal har afslag og misfarvning på bagsiden.
Vurdering