2442/7052
Ray Eames (f. 1912, d. 1988)
Charles Eames (f. 1907, d. 1978)
“Aluminium Group”. Ti armstole med drejestel af aluminium. Sæde og ryg udspændt med sort mesh. Model EA 108. Udført og mærket hos Vitra. (10)
Alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Mesh med pletter, smuds og slitage.
Schæffergården: Kunst, design og antikviteter, 15. oktober 2024
Vurdering
Hammerslag