Martin Bigum (f. København 1966)
“Devil's Own” fra serien “Literary Body”, 1995. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 145×120. Uindrammet.
Litteratur: Geng. på kunstnerens hjemmeside under serien “Literary Body 1994–1995”. Proveniens: Galleri Faurschou, København. Proveniens: Privatsamling, Danmark.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier og skulpturer, 16. juni 2020