2016/767
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Syveren”. Sæt på fire spisestole med stel af forkromet stål. Formbøjet skal af lamineret, finéret mørkbejdset eg. Model 3107. Formgivet 1955. Udført 1978 hos Fritz Hansen, med etiket herfra. (4)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Mindre afslag langs kanter, overfladekrakkeleringer i finér. En stol med hvide mærker/pletter.
Moderne kunst og design, 14. april 2020
Vurdering
Hammerslag
25 bud